Summit Appliance FFAR25L7CSS Commercial 17" Wide Compact All-Refrigerator, Stainless Steel Exterior, Digital Thermostat, Factory-installed Lock, Automatic Defrost, LED Lighting, Adjustable Shelve
★★★★★ 4.4 95 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by pricescreen.com.au
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Summit Appliance FFAR25L7CSS Commercial 17" Wide Compact All-Refrigerator, Stainless Steel Exterior, Digital Thermostat, Factory-installed Lock, Automatic Defrost, LED Lighting, Adjustable Shelves Key Features - Meets UL-471 commercial electrical standards - Stainless steel exterior offers long-lasting durability - Digital thermostat for easier and more precise temperature management - Factory-installed lock provides security you can count on - Compact size is ideal for use on top of counters - Automatic defrost operation minimizes user maintenance Specifications - Height of Cabinet: 20.25" - Height to Hinge Cap: 20.75" - Width: 17" - Width with Door Open: 17.75" - Depth: 19.13" - Depth with door at 90 degres: 34.25" - Capacity: 1.7 cu.ft - Defrost Type: Automatic - Door: Stainless Steel - Cabinet: Stainless Steel - US Electrical Safety: ETL - Canadian Electrical Safety: ETL-C - Amps: 1.3 - Voltage/Frequency: 115 V AC/60 Hz - Door Swing: RHD - Reversible: Factory Reversible - Shelf Type: Chrome - Shelf Qty: 2 - Adjustable Shelves: Yes - Thermostat Type: Digital - Refrigerant Type: R600a - Refrigerant Amount: 0.6 oz - High Side PSI: 270 - Low Side PSI: 103 - Interior Light: Yes - Temperature Range: 34 to 43 degrees Fahrenheit - Interior Height: 16.5" - Interior Width: 13.75" - Interior Depth: 15" - Compressor Step Height: 8" - Compressor Step Width: 13.75" - Compressor Step Depth: 6" - Dimensions (HxWxD): 25" x 21" x 24" - Weight: 55 lbs
  • Meets UL-471 commercial electrical standards
  • Stainless steel exterior offers long-lasting durability
  • Digital thermostat for easier and more precise temperature management
  • Factory-installed lock provides security you can count on
  • Compact size is ideal for use on top of counters
Capacity 1.7 Cubic Feet
Brand Name Summit Appliance
Model Info FFAR25L7CSS
Shelf Type Adjustable shelves
Form Factor compact
Item Weight 55 Pounds
Part Number FFAR25L7CSS
Certification ETL, UL
Number Of Doors 1
Special Features Adjustable Shelves, Compact
Installation Type Freestanding
Item model number FFAR25L7CSS
Batteries Required No
Door Material Type Stainless Steel
Product Dimensions 19.13 x 17 x 20.75 inches
Is Discontinued By Manufacturer No
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
95 ratings | 39 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (77)
4 stars
5% (5)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
11% (10)