Rockford Fosgate M2D4-12IB Color Optix 12" DVC 4-Ohm Infinite Baffle Multicolor LED Lighted Marine Subwoofer - Black/Stainless
★★★★★ 4.7 67 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by pricescreen.com.au
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • The M2D4-12IB Color Optix 12” DVC 4-Ohm marine subwoofer, optimized for infinite baffle applications (when an enclosure is not an option), features ultra-bright wide-angle RGB LEDs providing rich, reliable illumination that lights the way for your journey!
  • To compliment the plug and play connectivity and streamline installation, M2 subwoofers are equipped with a VersaSwitch to make changing impedance between 2 and 8 ohms as easy as flipping a switch
  • Famous Rockford Fosgate build quality with a full 2-year warranty
UPC 780687358273
Brand Rockford Fosgate
Color Black
Impedance 4 Ohms
MP3 player No
Model Name M2D4-12IB
Unit Count 1.0 Count
Is Electric No
Manufacturer Rockford Fosgate
Model Number M2D4-12IB
Power Source Corded Electric
Speaker Size 12 Inches
Speaker Type Subwoofer
BuiltIn Media Rockford Fosgate M2D4-12IB
Is Waterproof True
Mounting Type Boat Mount
Control Method App
Item Type Name Parts
Controller Type App Control
Number of Items 1
Woofer Diameter 12 Inches
Antenna Location For Surround Sound Systems
Audio Output Mode Mono
Frequency Response 20 Hz
Subwoofer Diameter 12 Inches
Additional Features Color Optix Multicolor LED Lighted Subwoofer
Warranty Description Manufacturer Warranty
Connectivity Protocol Speaker Wire
Water Resistance Level Waterproof
Connectivity Technology Speaker Wire
Item Dimensions D x W x H 12"D x 12"W x 5.75"H
Specific Uses For Product Marine Audio
Compatible with Vehicle Type Boat
Speaker Maximum Output Power 1600 Watts
Subwoofer Connectivity Technology Wired
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
67 ratings | 27 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (58)
4 stars
2% (1)
3 stars
1% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (7)