Apevia ATX-PM1000W Premier 1000W (No PCIe 5.0 & No Gen 5 12VHPWR Cable) 80+ Gold Active PFC ATX Semi-Modular Gaming Power Supply with 366 RGB Modes
★★★★★ 5.0 17 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by pricescreen.com.au
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • 1000W 80+ Gold Certified Active PFC ATX Gaming Semi-Modular Power Supply.
  • Semi Modular Design Supports Cable Management. Connectors: 1 x 20/24pin Main Power, 2 x P8(4+4P) ESP 12V, 4 x SATA + 4 x 8(6+2)pin PCI-E, 4 x Peripheral, 1 x Floppy. Single 12V Output for Higher Power Usage
  • Auto-Thermally Controlled 135mm RGB Fan with 366 RGB Light Modes. Output: +3.3V@20A, +5V@20A, +12V@83.3A, -12V@0.3A, +5Vsb@3A
  • Supports ATX 12V 2.3 Version. Supports Dual/Quad Core CPUs. Supports SLI/Crossfire/ Haswell. Large Japanese Capacitor.
UPC 810047130833
Brand Apevia
Wattage 1000 watts
Fan Size 135 Millimeters
Model Name ATX-PM1000W
Form Factor ATX
Item Weight 1.95 Kilograms
Manufacturer APEVIA
Model Number ATX-PM1000W
Cooling Method Air
Current Rating 83.3 Amps
Number of Fans 1
Output Wattage 1000
Item Dimensions 6.2 x 5.9 x 3.4 inches
Mfr Part Number ATX-PM1000W
Compatible Devices Personal Computer
Power Supply Design Semi-Modular
Warranty Description 1 year
Maximum Input Voltage 230 Volts
Minimum Input Voltage 110 Volts
System Bus Connector Type 24 Pin
Connector Type Used on Cable atx,atx-pm1000w,floppy,pci-e,sata
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
5 out of 5
★★★★★
17 ratings | 7 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
90% (15)
4 stars
0% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (2)